MUDr. Jiří Chvojka, CSc.

"Otec" magnetoterapie v České republice

První patenty na využití magnetoterapie v léčbě pocházejí z doby před více než 100 lety. Bouřlivý rozvoj magnetoterapie nastává od 60. let minulého století, rozvíjí se výzkum v této oblasti i klinické aplikace metody.

chvojka

MUDr. Jiří Chvojka, CSc.

V tehdejším Československu byla metoda využívána od 50. let, kdy roli průkopníka magnetoterapie sehrál na poli dermatologie MUDr. Novák. Od 70. let se aplikací metody u nás zabýval MUDr. Hokynář se svou skupinou v oblasti revmatologie a neurologie. Štafetu převzali v 80. letech MUDr. Chvojka a MUDr. Jeřábek, z jejichž iniciativy dochází k výrobě prvních českých přístrojů pro magnetoterapii. Další vývoj v této oblasti je spojen především s osobou prim. MUDr. Jiřího Chvojky, CSc. V letech 1986-1991 působí MUDr. Chvojka jako expert a konzultant Ministerstva zdravotnictví pro magnetoterapii. S využitím svých již tehdy bohatých zkušeností s pulzní magnetoterapií koordinuje klinicky kontrolovaný pokus na několika vybraných pracovištích. Na základě úspěšných výsledků této studie je pulzní magnetoterapie zařazena mezi oficiální fyziatrické léčebné metody.

  • Od roku 1987 byl expertem Ministerstva zdravotnictví v oblasti magnetoterapie
  • Od roku 1989 byl konzultantem Ministerstva zdravotnictví v oblasti magnetoterapie
  • V letech 1986 - 2001 byl primářem na magnetoterapeutickém oddělení v nemocnici v Městci Králové
  • Prosadil magnetoterapii jako oficiální léčebnou metodu hrazenou pojišťovnou
  • Od roku 1990 dodnes pracuje na vývoji přístrojů UltiCARe, BioTorus, BioPulse a Theramag
  • V roce 1991 bylo otevřeno první lůžkové oddělení magnetoterapie v nemocnici v Městci Králové, které pod vedením prim. MUDr. Chvojky nabízí magnetoterapii a další komplexní fyziatrickou léčbu všech výše uvedených stavů a potíží. V posledních letech toto pracoviště úspěšně spolupracuje s některými předními pražskými ortopedickými a neurologickými pracovišti. Přestože pro řadu lékařů je magnetoterapie stále obskurní metodou, výsledky léčby a stovky spokojených pacientů z oddělení v Městci Králové potvrzují, že je-li tato léčba aplikována jako součást ostatních fyzikálních terapeutických metod, je nesporným přínosem pro pacienty bez jakýchkoliv vedlejších účinků. O tom, že i v medicínsky vyspělých zemích je magnetoterapie považována za seriózní metodu, svědčí celá řada publikací v zahraničních lékařských časopisech.

ZPĚT

×

Splátková kalkulačka ESSOX